Mount Everett Regional Awards and Scholarships 2021 / iBerkshires.com


SHEFFIELD, Mass. – The following awards and scholarships have been awarded to graduates of the Class of 2021 of Mount Everett Regional School.

Albert Trocchi scholarship: Isabelle Bizalion, Cecelia Caldwell

Alice Coon Shanley Memorial: Isabelle Bizalion

American Legion: Emma Nardi

Amy Gillette Memorial: Lillee Getchell

Arthur Batacchi Sr. Memorial: Isabelle Kemp

Barbara Rhoades Memorial: Isabelle Bizalion

BErkshire County Selectmen Scholarship: Isabelle Bizalion

Big Y scholarship: Elisabeth sarnacki

Carolyn T. Sacco Memorial: Jacob Ten Broeck

Catherine B. Miller Eagle Fund Prize: Alek zdziarski

CTSB-TV scholarship: Cecelia Caldwell, Amelia Kemp, Elizabeth Sarnacki, Madison Tinker

Despina Kasekas Memorial Scholarship: Elisabeth sarnacki

Diana Seavey Memorial Scholarship: Makayla candelari

Edward Kollmer Memorial Scholarship: madison handyman

Egremont Garden Club / Gertrude Burdsall Memorial: Not this year

Esther MacDonald Memorial: Kai LaRose

Future leader in education award: Kathleen Dillon, Madison Tinker

Glenn Devoti Family Scholarship: Makayla candelari

Great Barrington Fish and Game Club Scholarship: Morgan long

Great Barrington Rotary Club

Scholarships: Jack Carpenter, Kathleen Dillon

Berkshire Bank scholarship: madison handyman

Chad Krzynowek Memorial Scholarship: Jacob Ten Broeck

Morton Smith Memorial Scholarship: Isabelle Bizalion

Tom Sullivan Memorial Scholarship: Cooper Rothvoss

Pasteur Charles Van Audsdale scholarship: Austin Murray

Greylock Federal Credit Union Community Enrichment Scholarship: Isabelle Bizalion

Hazel Hendrick Memorial Scholarship: Hailey Liebenow

Henry David Thoreau Foundation scholarship: Isabelle Kemp

Honorable James P. Dohoney Scholarship: madison handyman

John and Abigail Adams Scholarships: Isabelle Bizalion, Cecelia Caldwell, Jack Carpenter, Kathleen Dillon, Luke Dinan, Elizabeth Hotaling, Amelia Kemp, Isabella Kemp, Samuel Kresiak, Cole Rosseter, Cooper Rothvoss, Jacob TenBroeck, Hailey Thieriot, Madison Tinker, Alexander Zah-Greenspan

John Baird Roesler Memorial Scholarship: Elisabeth sarnacki

John and Marion Somes Memorial: Elisabeth sarnacki

John Pulver Memorial Scholarships: Elisabeth sarnacki

Kelley Hayes Memorial Scholarship: Jack Seward-Dailey, Alek Zdziarski

Kenneth T. Krom III Memorial Scholarship: Makayla candelari

Kevin Blanco Memorial: Luc Dinan

Lillian Preiss Memorial: Shallea Oggiani-Brown

Linda Higgins Kindness Award: Marguerite Robitaille

Mary Ellen Welch Memorial: Jacob Ten Broeck

Mia and Lynn MacDonald Memorial: Alek zdziarski

1980 Mount Everett Class Scholarship: Jack Carpenter, Jacob TenBroeck

Mount Everett Scholarships: Maile Handy, Janet Ngoy Mwanza, Cooper Rothvoss, Matthew Seward

Neil G. Fletcher Memorial Scholarship: Lillee Getchell

New PTA Marlborough-Monterey Scholarship: Kathleen Dillon, Maile Handy, Shallea Oggiani-Brown, Cooper Rothvoss

Nicole Desrosiers Memorial Scholarship: Cecelia caldwell

O’Brien Arts / Technology scholarship: Not this year

Otis scholarship: Samuel Kresiak, Élisabeth Sarnacki

Picard-Provo scholarships in memory of John Henry Picard and Frank Provo: Cecelia Caldwell, Jack Carpenter, Eire Greene, Amelia Kemp, Isabella Kemp, Samuel Kresiak, Austin Murray

Centenary of the Pittsfield Cooperative Bank: Owen Piel scholarship

Robert Law Memorial Scholarship: Amelia Kemp

Robert Gauthier Memorial: Jack Seward-Dailey

Rolling Rock Salt Culinary Prize: Lillee Getchell

Salisbury Bank / Charles H. Joch Jr.: Jack Carpenter, Luke Dinan

Santi Gulotta / Sheffield Volunteer Hose Company 1: Kolby Bleau, Serena Batacchi, Lillee Getchell, Austin Murray

Sheffield Grange Scholarship: Isabelle Kemp

Sheffield Historical Society: Cecelia Caldwell, Madison Tinker

Sheffield Kiwanis / Scholarship: Jack Carpenter, Isabelle Bizalion, Kathleen Dillon, Austin Murray, Jacob TenBroeck, Madison Tinker

Sheffield Sports Club Scholarship: Jacob Ten Broeck

South Berkshire Regional Schools Association Scholarship: Kolby Bleau, Austin Murray, Elizabeth Sarnacki

Scholarship for South Berkshire Regional Elementary Teachers: Jack Carpenter, Kathleen Dillon

Thursday morning club scholarship: Cecelia caldwell

Voigt R. Hodgson scholarship: Jack Carpentier

Wheeler and Taylor Scholarship: Jack Carpenter, Kathleen Dillon, Austin Murray

Keywords: academic award, graduation ceremony 2021,


About Joyce Hill

Check Also

In Case You Missed It: President Oaks on the ‘Forgotten Man’ Painting, Plus 8 More Stories

During the week of November 6-12, President Dallin H. Oaks, First Counselor in the First …

Leave a Reply

Your email address will not be published.